Δευτέρα, 14 Μάιος 2018 14:19

Την Πέμπτη 10 Μαΐου 2018, το ΓΕΛ Πλωμαρίου συμμετείχε στην Παρουσίαση των Σχολικών Δραστηριοτήτων που διοργανώθηκε από τη ΔΔΕ Λέσβου σε συνεργασία με το ΚΕΣΥΠ Μυτιλήνης, στο χώρο του Νέου Αρχαιολογικού Μουσείου Μυτιλήνης. Το Σχολείο μας, παρουσίασε το πρόγραμμα που επεξεργάστηκε με ομάδα μαθητών της Α' Λυκείου, με θέμα: "Προσεγγίζοντας τους προβληματισμούς των εφήβων μέσα από την Έβδομη Τέχνη." Οι συμμετέχοντες μαθητές και οι υπεύθυνες καθηγήτριες, κατά την αρχή του Προγράμματος,  συναποφάσισαν και επέλεξαν ταινίες με θέματα ποικίλα σχετικά με το σεβασμό στη φύση, την αποδοχή του διαφορετικού και την ιστορία, μεταξύ άλλων.  Οι προβολές οργανώνονταν τις Κυριακές και αφού γινόταν συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων, οι μαθητές παρήγαγαν μια αφίσα και μια παρουσίαση με κριτική της κάθε ταινίας. Το τελικό προϊόν του προγράμματος συμπεριλάμβανε επίσης και βίντεο με τη συνολική παρουσίαση των ταινιών και εργασιών των μαθητών. Οι κριτικές ήταν εξαιρετικά θετικές τόσο για τις εργασίες, όσο και για το σχολιασμό των μαθητών που μοιράστηκαν σκέψεις και εμπειρίες με το κοινό κατά την παρουσίαση.

Υπέυθυνες καθηγήτριες : Τόσκα Γεωργία, Καούκη Όλγα, Καλακώνη Ζαχαρώ.