Αρχική Δραστηριότητες Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Πρόγραμμα "Αγωγής Σταδιοδρομίας " ELAION SPA
Δευτέρα, 21 Μάρτιος 2011 20:56

Elaion spa : Επιχείρηση παραγωγής και εμπορίας προϊόντων περιποίησης με αγνό ελαιόλαδο.

Υπεύθυνη καθηγήτρια : Γιαμουγιάννη Αναστασία (Οικονομολόγος ΠΕ09)

Συνεργάτης καθηγητής : Γαλέτσας Εμμανουήλ (Χημικός ΠΕ04)

Μιχαηλίδης Νίκος (Πληροφορικός ΠΕ19)

Συμμετέχουν : Οι μαθητές της ΄Α τάξης του Γενικού Λυκείου Πλωμαρίου 2010-2011.

H ¨ELAION SPA" είναι μια πρόταση για τη διατήρηση της παράδοσης μας ,της αξιοποίησης της χλωρίδας του τόπου μας και του συγκριτικού πλεονεκτήματος της περιοχής του Πλωμαρίου δηλαδή της

άριστης ποιότητας του ελαιολάδου.

Το πρόγραμμα προωθεί την επιχειρηματικότητα ,την ανταγωνιστικότητα και την καινοτομικότητα των επιχειρήσεων.

Σε μια εποχή κρίσης όπου οι ευκαιρίες και το χρήμα στην τοπική αγορά σπανίζουν,είναι αναγκαίο να αλλάξουμε νοοτροπία να μάθουμε να παράγουμε και όχι μόνο να καταναλώνουμε .

Η εκπαιδευτική εκδρομή στο Bόλο , που θα γίνει στα πλαίσια αυτού του προγράμματος , περιλαμβάνει επισκέψεις σε επιχειρήσεις.

DSCI0013
DSCI0016
DSCI0018
DSCI0019
DSCI0023
DSCI0024
DSCI0025

Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 2011
Τρίτη, 08 Φεβρουάριος 2011 20:23

Για το σχολικό έτος 2010-2011, το Ενιαίο Λύκειο Πλωμαρίου, θα υλοποιήσει Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας με τίτλο "Σχεδιασμός και ανάπτυξη εφαρμογών και υπηρεσιών για το Διαδίκτυο", στο οποίο στηρίχθηκε και η υλοποίηση αυτής της ιστοσελίδας.

Υπεύθυνος καθηγητής του προγράμματος είναι ο Νίκος Π. Μιχαηλίδης, ενώ στο πρόγραμμα θα συμμετέχουν οι παρακάτω μαθητές της Β΄ τάξης του Ενιαίου Λυκείου Πλωμαρίου:

• Βερβέρης Χρήστος

• Γαλέτσας - Ρωμυλιώτης Γιάννης

• Μουτζούρη Βάσω

• Μουχτούρη Θάλεια

• Σαραφίδου Ελευθερία

• Ταλιάνης Στράτος

• Τσαμουρά Μαρία

• Χατζής Παναγιώτης

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο, την αναλυτική περιγραφή του προγράμματος μας και την μεθοδολογία υλοποίησης που ακολουθήθηκε.

feed-image Feed Entries