Αρχική Ομάδα Ιστοσελίδας
Σχετικά
Τρίτη, 18 Ιανουάριος 2011 20:00

Το Ενιαίο Λύκειο Πλωμαρίου σας καλοσωρίζει στο νέο του δικτυακό του τόπο!

Στην ιστοσελίδα μας μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τις δραστηριότητες του σχολείου, ιστορικά στοιχεία για την περιοχή, φωτογραφίες, χρήσιμες πληροφορίες για μαθητές και εκπαιδευτικούς, δικτυακούς συνδέσμους για πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Προσπαθούμε να την ενημερώνουμε όσο πιο συχνά γίνεται γιατί πιστεύουμε ότι ένας δικτυακός τόπος -και μάλιστα ένας σχολικός δικτυακός τόπος- οφείλει να είναι ένας ζωντανός οργανισμός που θα παρέχει στους επισκέπτες του την καλύτερη δυνατή ενημέρωση για εκπαιδευτικά ζητήματα και όχι μόνο...

Θα χαρούμε να μας στείλετε τις παρατηρήσεις σας και τα σχόλια σας μέσω της φόρμας επικοινωνίας ή να αφήσετε το μήνυμά σας στο βιβλίο επισκεπτών. Επίσης, μη ξεχάσετε να ψηφίσετε στην ανεπίσημη δημοσκόπηση που φαίνεται αριστερά στη σελίδα.

Η γνώμη σας μετράει και μας δίνει... κουράγιο για να συνεχίσουμε!

H ιστοσελίδα του Ενιαίου Λυκείου Πλωμαρίου, σχεδιάστηκε και αναπτύχθηκε από τον καθηγητή Πληροφορικής Νίκο Π. Μιχαηλίδη, στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας με τίτλο"Σχεδιασμός και ανάπτυξη εφαρμογών και υπηρεσιών για το Διαδίκτυο", ενώ εμπλουτίζεται και ανανεώνεται από τους παρακάτω μαθητές:

• Βερβέρης Χρήστος

• Γαλέτσας - Ρωμυλιώτης Γιάννης

• Μουτζούρη Βάσω

• Μουχτούρη Θάλεια

• Σαραφίδου Ελευθερία

• Σκριβάνου Άσπα

• Ταλιάνης Στράτος

• Τσαμουρά Μαρία

• Χατζής Παναγιώτης

Βασίζεται στο open source Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου (CMS - Content Management System) Joomla και την έκδοση 1.5.22

Όλα τα extensions είναι δωρεάν και προέρχονται από τον "επίσημο" κατάλογο της Joomla.

Το template είναι μια τροποποίηση του Space Rocket από την υπέροχη σειρά templates της Themza.

Επίσης, προστέθηκε στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας η καλαίσθητη εργαλειοθήκη Wibiya, μέσα από την οποία ο κάθε επισκέπτης έχει την δυνατότητα να κάνει πάρα πολλά πράγματα όπως να μεταφράσει την ιστοσελίδα, να δει πρόσφατα άρθρα, να κάνει subscribe στο blog και άλλα πολλά.