Project 2016-2017
Δευτέρα, 08 Μάιος 2017 09:20

Το σχολικό έτος 2016-2017 δημιουργήθηκαν τρεις ομάδες εργασίας, μία για την Α' Λυκείου και δύο για τη Β' Λυκείου. Οι ερευνητικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν ανά τάξη είναι οι ακόλουθες:

Α' ΛΥΚΕΙΟΥ

• Ομάδα Α' Λυκείου «Αγιογραφία»

Οι μαθητές με βάση το μάθημα του βιβλίου τους σχετικά με την ορθόδοξη αγιογραφία ασχολήθηκαν με τη δημιουργία των δικών τους εικόνων. Δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να προσεγγίσουν την προετοιμασία ή την ολοκλήρωση μιας εικόνας. Κορυφαία  όσο και ιδιαίτερη τέχνη διαφέρει από την απλή ζωγραφική τόσο στην τεχνική όσο και στα νοήματα που κομίζει?

Ο Άγιος μου...

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιαννάρου Μαρία

• Ομάδες Β' «Αναζητώ το επαγγελματικό μου μέλλον» και «Επιχειρείν στο Πλωμάρι»

Σκοπός των συγκεκριμένων ερευνητικών εργασιών ήταν οι μαθητές να:

• αναζητήσουν τα επαγγέλματα που τους ταιριάζουν διερευνώντας τις δεξιότητες - ικανότητες και τα προσόντα που απαιτεί κάθε επάγγελμα.
  • εντοπίσουν τις δυνατότητες που έχουν για σπουδές μετά το Λύκειο (Τριτοβάθμια εκπαίδευση, ΙΕΚ, μεταπτυχιακά προγράμματα, σπουδές στο εξωτερικό κλπ)
  • μάθουν το τρόπο αναζήτησης εργασίας (σύνταξη βιογραφικού, προετοιμασία για συνέντευξη κλπ)
  • διερευνήσουν επιλεγμένες επιχειρηματικές δραστηριότητες του Πλωμαρίου, διαφόρων κλάδων όπως: ελαιοτριβεία, ποτοποιίες, ξενοδοχειακά καταλύματα.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Γιαμουγιάννη Αναστασία και Καλδέλης Γρηγόριος