Project σχολικού έτους 2014 - 2015
Δευτέρα, 27 Απρίλιος 2015 12:17

Το σχολικό έτος 2014-2015 δημιουργήθηκαν τρεις ομάδες εργασίας, δύο για την Α' Λυκείου και μία για τη Β' Λυκείου. Οι ερευνητικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν ανά τάξη είναι οι ακόλουθες:

Α' ΛΥΚΕΙΟΥ

• Ομάδα Α' «Αγιογραφία»

Οι μαθητές με βάση το μάθημα του βιβλίου τους σχετικά με την ορθόδοξη αγιογραφία ασχολήθηκαν με τη δημιουργία των δικών τους εικόνων. Δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να προσεγγίσουν την προετοιμασία ή την ολοκλήρωση μιας εικόνας. Κορυφαία  όσο και ιδιαίτερη τέχνη διαφέρει από την απλή ζωγραφική τόσο στην τεχνική όσο και στα νοήματα που κομίζει?

Ο Άγιος μου...

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιαννάρου Μαρία

• Ομάδα Β' «Ειρήνη Ναυπλιώτου: Η πρώτη γυναίκα γιατρός της Λέσβου»

Σκοπός της συγκεκριμένης ερευνητικής εργασίας ήταν η προσέγγιση του ζητήματος της εκπαίδευσης των γυναικών κατά την διάρκεια του δεύτερου μισού του 19ου αιώνα και των αρχών του εικοστού, μέσα από την μελέτη περίπτωσης της Ειρήνης Ναυπλιώτου - πρώτης γυναίκας γιατρού της Λέσβου (κτήση πτυχίου στα 1896). Η εκπαιδευτική της πορεία, από το Πλωμάρι στην Αμερικανική Σχολή της Σμύρνης και από εκεί στην Ιατρική Σχολή του Παρισιού, όπου ως δεύτερη ελληνίδα μετά από την Μαρία Καλαποθάκη, αποκτά πτυχίο ιατρικής, κάνει εφικτή τη συνεξέταση του ζητήματος της φοίτησης στα εκπαιδευτικά ιδρύματα ως προς τα γενικότερα πολιτισμικά, κοινωνικά και οικονομικά δίκτυα τα οποία συνέδεαν κατά την ίδια χρονική περίοδο, την κωμόπολη του Πλωμαρίου με πόλεις της Μικράς Ασίας και της Ευρώπης.

Στα πλαίσια της παρούσας ερευνητικής εργασίας, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με διάφορες μεθόδους έρευνας όπως η έρευνα αρχειακού υλικού, η έρευνα πεδίου, η βιβλιογραφική έρευνα, η έρευνα στο διαδίκτυο. Παράλληλα, πέρα από την ερευνητική έκθεση που συνέγραψαν, προχώρησαν στην δημιουργία μιας δεκαπεντάλεπτης ταινίας εμπνευσμένης από τις πληροφορίες που συνέλεξαν γύρω από τη ζωή της Ειρήνης Ναυπλιώτου και τις επιλογές των νεαρών κοριτσιών αναφορικά με το ζήτημα των σπουδών τους, κατά το δεύτερο μισό του 20ου αιώνα.

Η περίπτωση της Ειρήνης Ναυπλιώτου και η απόφασή της να σπουδάσει ιατρική σε αντίθεση με τα κοινωνικά και μορφωτικά πρότυπα για τις γυναίκες της εποχής της που περιορίζονταν κυρίως στο επάγγελμα της διδασκάλισσας, στον γάμο και στην οικιακή εργασία, ενέπνευσαν τους μαθητές, προβλημάτισαν και τους οδήγησαν στην απόφαση να αναδείξουν όσο μπορούσαν καλύτερα αυτή την μοναδική περίπτωση που έως τώρα είχε παραμείνει βιβλιογραφικά τουλάχιστον αθησαύριστη.

Ειρήνη Ναυπλιώτου: Η πρώτη γυναίκα γιατρός της Λέσβου

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μπούρατζη Βασιλική

Β' ΛΥΚΕΙΟΥ

• «Επιχειρηματικά Ταλέντα»

Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου έχοντας κατανοήσει από την περσινή σχολική χρονιά ότι η ύπαρξη και η ανάπτυξη των επιχειρήσεων έχει πολύ μεγάλη σημασία για το κοινωνικό σύνολο αφού η απασχόληση και το εισόδημα των ανθρώπων καθώς και η εξέλιξη της οικονομίας κάθε χώρας εξαρτάται από αυτές, θέλησαν στην ερευνητική τους εργασία ν? ασχοληθούν με την έννοια του «επιχειρείν» και να αναδείξουν τα «Επιχειρηματικά Ταλέντα» τους, διοικώντας τη δική τους επιχείρηση. Συμμετείχαν στο διαγωνισμό ?Young Business Talents? και με τη χρήση επιχειρηματικού προσομοιωτή (business simulator) δηλ. με τη χρήση ενός λογισμικού που με μεγάλη ακρίβεια αναπαριστά την λειτουργία της επιχείρησης και της αγοράς σε πραγματικό ανταγωνισμό, «έζησαν μια ανεπανάληπτη εμπειρία» όπως οι ίδιοι οι μαθητές μας είπαν στην παρουσίαση των ερευνητικών τους εργασιών.

Μαθητικός Διαγωνισμός Επιχειρηματικότητας

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιαμουγιάννη Αναστασία